Robin Hood - legenda w herbie Worksop

2012-07-13 17:29

Schyłek XII i cały XIII wiek w historii Anglii to okres niełatwy. Kraj wyniszczany był przez wygórowane ambicje jego władców. Henryk I oraz Ryszard Lwie Serce bardziej dbali o swoje interesy w Normandii niż w Anglii, często nie mówili nawet po angielsku, lecz po francusku. Poza tym król Ryszard zaangażował się w krucjatę, na którą potrzebował ogromnych pieniędzy, dlatego wciąż podwyższano podatki.  Po jego śmierci na tron wstąpił jego brat król Jan I.  Na skutek niepowodzeń wojennych, wysokich podatków i nadużyć królewskich urzędników doszło do buntu duchownych i szlachty, która wymusiła na królu podpisanie Wielkiej Karty Swobód (Magna Carta). Król Jan prowadził wojnę z królem Francji Ludwikiem, który obwołał się również królem Anglii. Podczas tego konfliktu Jan zmarł na zamku w Newark czterdzieści kilometrów na południowy wschód od Worksop. Te wydarzenia historyczne były tłem dla powstania największej angielskiej średniowiecznej legendy - legendy o Robin Hoodzie.

Nie istnieją właściwie żadne pewne źródła historyczne na temat Roberta w Kapturze znanego, jako Robin Hood.  Postać wyjętego spod prawa rozbójnika, który zabierał bogatym a dawał biednym zachowana została jedynie w przekazywanych z ust do ust opowieści, które z czasem obrosły w historie nie zawsze do końca prawdziwe. Być może legenda o Robin Hoodzie skupia w sobie historię trzech lub więcej buntowników, którzy w XIII wieku zamieszkiwali tereny Nottinghamshire i Yorkshire. Pierwsze opowieści o Robin Hoodzie mówiły, że zamieszkiwał lasy wokół Barnsdale położone na północ od Doncaster. Możliwe jest, że lasy Barnsdale były połączone z lasami Sherwood położonymi na północ od Nottingham.  Robin Hood miał pochodzić z Loxley, małej wsi położonej w lasach na zachód od Sheffield (dziś w granicach miasta Sheffield).

Centralnym miejscem, które do dziś jest kojarzone z Robin Hoodem jest las Sherwood. W XIII wieku była to ogromna puszcza ciągnąca się kilometrami od Nottingham aż po Sheffield. Las ten przylegał też do, a być może nawet otaczał w tamtych czasach Worksop. Dziś Sherwood to nieduży las położony pomiędzy Mansfield a Worksop. W jego centrum leży nieduże miasteczko Edwinstowe. To właśnie las w okolicy tego miejsca pod sławnym dębem Major Oak zgodnie z tradycją uznaje się za główną siedzibę Robin Hooda, który miał mieszkać tutaj od 1191 do 1234 roku. W małym kościółku w Edwinstowe Robin podobno ożenił się z Lady Marion.

Drugim miejscem nierozłącznie kojarzonym z Robin Hoodem jest miasto Nottingham – siedziba szeryfa.  Postać nieuczciwego królewskiego urzędnika, namiestnika na zamku Nottingham najczęściej kojarzona jest z Williamem de Wendenal, który był szeryfem w Nottingham, gdy Ryszard Lwie Serce walczył na krucjacie.

Robin Hood może być kojarzony z Rogerem Godberdem - rycerzem, który popadł w niełaskę u króla Henryka III po tym jak zaangażował się w obronę praw szlachty walcząc przeciwko królowi u boku barona Simona de Montfort. Wyjęty spod prawa banita zamieszkał w lesie Sherwood a wraz z nim stu jego towarzyszy. Został schwytany w 1272 roku na terenie opactwa Rufford i przewieziony na zamek Nottingham skąd udało mu się uciec. Roger został ułaskawiony przez powracającego z krucjaty króla Edward I.

Dzisiejsze wyobrażenie o Robin Hoodzie dość daleko odbiega od prawdy historycznej, jakakolwiek ona by była. Jest wynikiem legend spisywanych od XV wieku, książek przygodowych (m.in. Ivanhoe autorstwa Sir. Waltera Scotta), a nade wszystko jest dziełem kinematografii i Hollywoodu. Poza tym, składa się na nią również dosyć beztroskie podejście do historii samych Anglików. To przecież oni sami łączyli z jego postacią wiele miejsc na terenie środkowej Anglii, tylko dlatego, że mogły by być z nim związane. Tak jest chociażby z grobem Małego Johna we wsi Harthersage niedaleko Sheffield, zatoką Robin Hood’s Bay w okolicach Whitby nad Morzem Północnym, czy też z opactwem Kirklees Priory gdzie ponoć Robin został pochowany.  Nie da się jednak ukryć, że dzisiaj Nottinghamshire sławne jest w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami właśnie dzięki postaci Robin Hooda i to on jest głównym towarem eksportowym hrabstwa Nottingham – ojczyzny Robin Hooda.

Worksop, choć leży na północnym skraju lasu Sherwood i dosyć blisko od uznawanego za siedzibę Robina i leśnych ludzi Edwinstowe nie posiada żadnej legendy związanej z Robin Hoodem. W średniowieczu znajdował się tu zamek – siedziba barona i stacjonowali żołnierze. Dlatego miasto było z pewnością omijane przez rozbójników i ludzi wyjętych spod prawa takich jak Robin Hood. Robin w Kapturze istnieje w Worksop jedynie w herbie miasta. Znajdują się na nim dwie postaci: normandzki rycerz i pan Worksop – William de Lovetot oraz ubrany w zielony strój, z długim łukiem w ręku – Robin Hood.