Miasto Worksop

Worksop to ponad czterdziestotysięczne miasto położone w środkowej Anglii (East Midlands) na północy hrabstwa Nottinghamshire. Miasto jest siedzibą dystryktu Bassetlaw (odpowiednik polskiej gminy). Przez miasto przepływa rzeka Ryton oraz kanał Chesterfield. Miasto położone jest na północnym skraju lasu Sherwood znanego z legendy o Robin Hoodzie, choć dziś z rozległej puszczy zajmującej tereny na północ od miasta Nottingham pozostało niewiele.

Worksop jest położone 31 kilometrów na południowy wschód od Sheffield, 45 kilometrów na północ od Nottingham, 47 kilometrów na zachód od Lincoln. Warto odnotować również, że Worksop leży 91 kilometrów od Manchesteru, 154 kilometry od Liverpoolu, 126 kilometrów od Birmingham, 243 kilometry od Londynu, 320 kilometrów od Cardiff stolicy Walii, 354 kilometry od Dover i 376 kilometrów od Edynburga stolicy Szkocji.

13 kilometrów na zachód od miasta położona jest autostrada M1 biegnąca z południa na północ kraju i łącząca Anglię ze Szkocją. W mieście znajduje się stacja kolejowa na trasie z zachodu na wschód pomiędzy Sheffield a Retford i Lincoln. 25 kilometrów na północ od miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko Doncaster - Sheffield noszące nazwę Lotnisko Robin Hood.  Można stąd dostać się do wielu krajów Europy, m.in. także do Polski.

Worksop szczególnie mocno rozbudowywało się w ostatnim stuleciu wchłaniając w siebie okoliczne tereny i wioski. W taki sposób powstały kolejne dzielnice Worksop: na południowym wschodzie  Manton, na wschodzie  Kilton, na zachodzie Rhodesia a na północy Gateford. Worksop znane jest jako „Gateway to the Dukieries” (Brama do Dukieries). Nazwę tę miasto zawdzięcza posiadłościom książęcym  znajdującym się w jego okolicy ("duke" po angielsku – książe).

Miasto przeszło dużą reorganizację po likwidacji znajdujących się wokół niej trzech kopalni węgla w latach osiemdziesiątych. Zmieniła się struktura zatrudnienia mieszkających tutaj ludzi. Dziś wielu z nich pracuje w dużych firmach produkcyjnych i przeładunkowych położonych na południowo wschodnich obrzeżach miasta: magazyny  sieci sklepów Wilkinson i  B&Q, fabryki kanapek Greencore i Solway, fabryka kostek rosołowych Oxo, Premier Foods. Mieszkańcy Worksop pracują w znajdujących się na terenie miasta dużych sklepach i małych prywatnych firmach. Wielu dojeżdża do pracy do sąsiednich miejscowości, m.in. Sheffield, Rotheram, Newark, Shirebrook, Ollerton oraz do innych mniejszych miasteczek. Dzięki temu poziom bezrobocia na tych terenach jest zdecydowanie niższy niż w innych częściach Wielkiej Brytanii.

W mieście znajduje się duży szpital dla całego dystryktu Bassetlaw, który współpracuje ze szpitalem z położonego na północ od Worksop miasta Doncaster. Szpital przyjmuje rocznie ponad trzydzieści tysięcy pacjentów. Szkolą się w nim studenci medycyny z University of Sheffield. W mieście powstało również kilka dużych i wiele małych domów opieki dla niepełnosprawnych i domów starców.

Miasto jest siedzibą jednego z najstarszych na świecie klubów piłkarskich Worksop Town FC Tigers założonego w 1861 roku. Niestety klub od dziesięcioleci nie gra zbyt dobrze utrzymując się jedynie na poziomie Northen Premier League Division One (siódmy poziom ligi angielskiej).

Wokół miasta znajduje się wiele profesjonalnych i doskonale utrzymanych pół golfowych. To właśnie z Worksop pochodzi kilku czołowych brytyjskich golfistów.

Na południowych obrzeżach miasta położona jest prywatna szkoła z internatem Worksop College. W mieście znajduje się kilkanaście małych szkół podstawowych (primary school) w większości tak jak w całej Wielkiej Brytanii  prowadzonych przez Kościół Anglikański. W Worksop znajduje się także katolicka szkoła podstawowa.  Edukację dzieci kontynuują w dwóch secondary school (tak jakby polskie gimnazjum) - Outwood Academy Portland na południu i Outwood Academy Valley w centrum miasta. Obraz szkolnictwa w mieście dopełniają położone w centrum miasta North Nottighamshire College oraz Post 16 (szkoły średnie).

Worksop to miasto o typowej dla angielskich miejscowości zabudowie. To rząd niekończących się jednopiętrowych domów z czerwonej najczęściej nieotynkowanej cegły. Rzadkością są trzypiętrowe bloki, które można policzyć prawdopodobniej na palcach jednej ręki.  Choć niektóre ulice mogą mieć swój urok, to jednak nie są to jakieś architektoniczne perełki lecz po prostu dzielnice robotnicze (szczególnie Manton, Rhodesia i wiele ulic w centrum miasta). Cała dzielnica nowoczesnych domków jednorodzinnych to znajdująca się na północy dzielnica Gateford.

Na południe od Worksop w lesie Sherwood znajduje się Clumber Park.  Jest to otwarty dla wszystkich park wokół jeziora, dawna posiadłość księcia Newcastle z rodu Pelham - Clinton, która obecnie należy do stowarzyszenia National Trust. Jest to doskonałe miejsce na spacer i aktywne spędzanie czasu na łonie natury. Do National Trust należy także małe muzeum w centrum miasta noszące nazwę Mr. Straw House. Jest to dom z epoki wiktoriańskiej (1930 r.) zachowany w całości wraz z unikalnym umeblowaniem.

W centrum miasta oddano w 2010 roku do użycia nowoczesną bibliotekę miejską, w której znajdują się dziesiątki tysięcy  woliminów oraz duża pracownia komputerowa z darmowym dostępem do internetu. W 2012 roku wybudowano nowoczesne kino na placu rynkowym.

Do najważniejszych zabytków Worksop należą: kościół Worksop Priory oraz Priory Gatehouse pozostałości po dużym opactwie zakonu Augustianów z czasów średniowiecza, Worksop Manor – dawna posiadłość hrabiego Shrewsbury – niedostępna dla zwiedzających, zabudowa kanału Chesterfield z 1777 roku, historyczne puby w centrum miasta, protestancki kościół św. Jana z 1869 roku.

Miastem partnerskim Worksop jest niemieckie miasto Garbsen. Przedstawicielem Worksop i całego dystryktu Bassetlaw w brytyjskim parlamencie jest poseł John Mann z Partii Pracy.