Od pierwszej do drugiej wojny światowej

2012-07-13 17:10

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Wielka Brytania wraz z Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami i USA walczyła z Niemcami, Austo – Węgrami i Turcją. Do wojska powołano wielu młodych Brytyjczyków (również z Worksop). Wielu z nich zginęło w okopach na frontach trwającej do 1918 roku wojny. Mieszkańcy Worksop służyli w Szwadronie C Ochotników Rangersów Sherwood (C Squadron of the Sherwood Rangers Yeomanry).

W 1925 roku powiat Blyth i Cuckney (Blyth and Cuckney Rural District) został przemianowany na Worksop Rural District, który istniał aż do 1974 roku gdy powstał Bassetlaw District.

Podczas I wojny światowej zginęło ponad 900 tysięcy Brytyjczyków. Memorial Avanue i Memorial Gardens powstały, aby upamiętnić wszystkich mieszkańców Worksop, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Pomnik znajdujący się pośrodku ulicy z nazwiskami wszystkich ofiar tej wojny odsłonił w czerwcu 1925 roku brytyjski generał Sir Horace Smith Dorrien. W późniejszych latach na obelisku pojawiły się kolejne tablice z nazwiskami poległych żołnierzy z Worksop, którzy zginęli w II wojnie światowej i wojnie w Korei. Znajdują się na nim 462 nazwiska poległych z czasów I wojny światowej i 216 nazwisk z czasów II wojny światowej. Stawianie tego rodzaju obelisków po zakończeniu I wojny światowej było bardzo popularne. Właściwie każde miasteczko w Nottinghamshire posiada tego rodzaju pomnik lub tablicę.
9 lipca 1928 roku król Jerzy V wraz z małżonką królową Marią otworzył ulicę Memorial Avenue wraz z parkiem i znajdującą się w nim tablicą upamiętniającą ofiary wojny. W 1938 roku na terenie parku otwarto budynek biblioteki miejskiej. Mieściła się w nim również informacja turystyczna.

1 października 1931 roku Worksop otrzymał Charter of Incorporation i uzyskał statut gminy (district).

22 maja 1932 roku Worksop nawiedziła powódź. Woda zalała centrum miasta i zniszczyła wiele domów.

27 czerwca 1932 roku zmarł William Straw znany w całym mieście biznesmen i właściciel sklepu spożywczego przy Market Place. Wraz ze swoim bratem Walterem mieszkali w domu przy 7 Blyth Grove. Dziś ten budynek (Mr Straw’s House)  należy do National Trust i jest otwarty dla zwiedzających. Wystrój wnętrza i umeblowanie pochodzi z 1923 roku i jest przykładem bogatego domu mieszkalnego z czasów wiktoriańskich.

W 1934 roku Fred Hanstock przeniósł do Worksop na ulicę Dock Road produkcję rowerów. Jego firma działała w pobliskim Carlton In Lindrick od 1898 roku. W 1960 roku została przejęta przez Raleigh Cycles. W 1964 roku pożar zniszczył fabrykę a produkcję rowerów kontynuowano w nowym budynku przy Kilton Road. W tamtych czasach produkowano tu 80 tysięcy rowerów rocznie a fabryka zatrudniała 300 pracowników. Firma została zamknięta w 1981 roku.

W listopadzie 1943 roku w okolicach Scofton na wschód od Worksop powstała lotnicza baza wojskowa RAF. Był to oddział jednostki w Finningly (dzisiejsze lotnisko w Doncaster). Stacjonował tam oddział bombowców oraz szkoła dla dowódców bombowców. Jednostka została zamknięta w grudniu 1960 roku.

W październiku 1940 roku otwarto polski cmentarz wojskowy w Newark dla pilotów i żołnierzy polskich stacjonujących w Wielkiej Brytanii. Polskie dywizjony stacjonowały na terenie Lincolnshire, pod Liverpool i Blackpool. Dlatego wybrano położony pomiędzy cmentarz w Newark czterdzieści kilometrów na południowy wschód od Worksop. Duży krzyż z napisem „Za Wolność” stojący na cmentarzu został poświęcony 15 lipca 1941 roku. Na tej uroczystości był obecny generał Władysław Sikorski, który po swojej śmierci został pochowany tuż przy nim. Na cmentarzu pochowanych jest trzech prezydentów Polski na uchodźtwie – Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski. Spoczywał tu generał Władysław Sikorski - Naczelny Wódz polskiej armii po śmierci w Giblartarze w 1943 roku. Jego ciało stąd zostało ekshumowane i przeniesiono do Krakowa na Wawel w 1993 roku. Na cmentarzu spoczywa 440 polskich żołnierzy. Znajdują się tu groby przede wszystkim lotników z jednostek bombowych: 300 Dywizjonu "Ziemi Mazowieckiej", 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej", 304 Dywizjonu "Ziemi Śląskiej" oraz 305 Dywizjonu "Ziemi Wielkopolskiej". Sporą część stanowią również lotnicy z jednostek szkolnych, głównie jednostki szkolenia bojowego 18 OTU w Bramcote (potem Finningley pod Doncaster), polskiej szkoły pilotażu podstawowego 16 SFTS w Newton oraz jednostki przeszkalania na sprzęt ciężki 1662 HCU stacjonującej w Blyton. Jest to największy polski cmentarz lotniczy na świecie.

W czasie II wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu na terenie Wielkiej Brytanii wybudowano ogromną ilość obozów pracy dla jeńców wojennych. Przetrzymywanych w nich było ponad 400 tysięcy Niemców, Ukraińców i Włochów. W samym tylko Nottinghamshire było dziesięć takich obozów. W Worksop i okolicach znajdowały się dwa. O obozie w okolicach Carlton In Lindrick nie ma zbyt wielu danych wiadomo jedynie, że istniał.  Camp Carburton Youngrough Breck w Worksop (Nr. 249) był dużym kompleksem domków otoczonym podwójnym ogrodzeniem z drutu strzeżonym przez strażników stojących na wieżyczkach. Obozy jenieckie w Wielkiej Brytanii zostały zlikwidowane pomiędzy 1945 a 1948 rokiem.