The Dukieries

2012-07-13 17:21

Na przełomie XVIII i XIX wieku część północnego Nottinghamshire stało się sławne w Wielkiej Brytanii jako The Dukeries (od ang. duke – książę). Swoją nazwę obszar ten zawdzięczał czterem posiadłościom książęcym znajdującym się bardzo blisko siebie. Zazwyczaj posiadłości takie w Wielkiej Brytanii były oddzielone obszarem, chociaż jednego powiatu. Tutaj było inaczej. Wszystkie posiadłości znajdowały się na południe od Worksop, które właśnie w tamtym okresie uzyskało przydomek – Brama do Dukeries („Gateway to Dukeries”). To właśnie stąd najłatwiej było rozpocząć zwiedzanie tego terenu, który stał się od tamtego czasu atrakcją turystyczną i krajoznawczą. Te cztery posiadłości to: Worksop Manor - siedziba hrabiego Norfolk, Clumber House – siedziba hrabiego Newcastle, Welbeck Abbey – siedziba hrabiego Portland, Thoresby Hall – siedziba hrabiego Kingston. Oprócz tego na tym terenie znajdował się piąty duży historyczny dom wraz okazałym ogrodem – Rufford Abbey, choć nie należał on do żadnej rodziny książęcej. Dwory te były w tak bliskiej odległości, że ich okazałe i duże parki czasami przylegały jeden do drugiego. Piętnaście mil na południe od Dukeries – pod Nottingham - znajdowała się piąta książęca posiadłość - Bestwood Lodge należąca do hrabiego St Albans.

Historia Worksop Manor siedziba hrabiego Norfolk jest ściśle związana z historią Worksop i już wcześniej była tu opisywana.

Clumber House znajdował się sześć kilometrów na południe od Worksop. Teren ten w średniowieczu należał do klasztoru. Później był posiadłością myśliwską księcia Newcastle. W 1759 roku drugi książę Newcastle Henry Pelham – Clinton ten teren, położony malowniczo pośrodku lasów, postanowił uczynić swoją główną siedzibą. Na obszarze 4 tysięcy hektarów stworzył jeden z najpiękniejszych prywatnych parków w Anglii wraz z dużym sztucznym jeziorem pośrodku. Budowa głównej rezydencji w Clumber została ukończona w 1780 roku. W 1879 roku spora część rezydencji została strawiona przez pożar a budynek został przebudowany. W 1912 kolejny pożar zniszczył posiadłość. W czasach I wojny światowej Clumber House przestał być główną siedzibą księcia i ostatecznie został rozebrany w 1938 roku. Do dziś pozostał gotycki kościół św. Marii Dziewicy, ogród kuchenny (Kitchen Garden) oraz zabudowania będące kiedyś budynkami gospodarczymi oraz piękny park wokół jeziora. Od 1946 roku Clumber Park należy do National Trust i jest otwarty dla zwiedzających.

Welbeck Abbey to dawne opactwo norbertanów zlikwidowane za panowania Henryka VIII. W 1599 roku zostało kupione przez Gilberta siódmego hrabiego Shrewsbury dziedzica Worksop Manor. W 1607 roku kupił je Sir Charles Cavendish. Jego syn Sir William Cavendish został pierwszym hrabią Newcastle upon Tyne. W XVII wieku Welbeck Abbey zostało zupełnie przebudowane tak, że z czasów opactwa prawie nic nie pozostało. W XVIII wieku Welbeck Abbey zostało odziedziczone przez rodzinę księcia Portland. Ogrody wokół dworu zajmowały obszar 22 hektarów. W Welbeck Abbey znajdowała się także stadnina koni oraz szkoła jazdy konnej. Posiadłość sławna była także ze swoich podziemi i tuneli wybudowanych pod posiadłością za czasów piątego księcia Portland. Pierwszy z nich był podziemnym przejściem z Welbeck Abbey do budynku szkoły jazdy o długości ponad tysiąca jardów. Tunel o długości półtora mili służący do przewozu towarów prowadził do Worksop. Pod koniec XIX wieku część tunelu została zalana przez jezioro. Za czasów piątego księcia Portland wybudowano również podziemne komnaty ze znajdującymi się na poziomie sufitu świetlikami. Największa z nich ma 49 metrów długości i 19 metrów szerokości. Pierwotnie wykorzystywana, jako kaplica a potem czasami, jako sala balowa. Oprócz tego istnieje jeszcze pięć innych mniejszych komnat, które używane były, jako biblioteki. Część dworu spłonęła w 1900 roku i w 1905 roku została przebudowana. W 1914 i 1919 roku część posiadłości wykorzystywano, jako szpital wojskowy. Po II wojnie światowej posiadłość została wynajęta przez księcia Portland Brytyjskiemu Ministerstwu Obrony. Obecnie mieści się w nim wojskowa szkoła kadetów - Welbeck College.

Thoresby Hall to posiadłość położona dwanaście kilometrów na południowy wschód od Worksop. Pierwszy budynek z 1670 roku spłonął w 1745 roku. Obecna posiadłość pochodzi z 1874 roku. W XX wieku budynek był zagrożony zawaleniem z powodu prac wydobywczych prowadzonych przez kopalnię węgla kamiennego z Ollerton, dlatego został sprzedany. W 2000 roku kupiła go prywatna firma i otworzyła tutaj luksusowy hotel.

Rufford Abbey to były klasztor cystersów, który w czasach Henryka VIII przeszedł w posiadanie hrabiego Shrewsbury a następnie w 1626 został sprzedany Sir George’owi Savile. W 1851 roku na terenie lasów w Rufford doszło do bitwy pomiędzy czterdziestoma kłusownikami z okolicy i dziesięcioma miejscowymi leśnikami. Jeden z gajowych został ciężko ranny i zmarł. Czterech przywódców kłusowników zostało aresztowanych i skazanych na czternaście lat. O tych zdarzeniach opowiada popularna ballada Kłusownicy z Rufford Park. Rufford Abbey należy obecnie do English Heritage i jest otwarte dla zwiedzających.