Przełom XX i XXI wieku

2012-07-13 17:03

Pierwsza część obecnego szpitala Bassetlaw w Worksop na wzgórzu Kilton została otwarta w 1984 roku. Prace zostały ukończone w 1987 roku. W 1988 roku przeniesiono tu oddziały szpitalne z Retford.

W 1985 roku otwarto drogę A57 łączącą Liverpool z Lincoln. Trasa otacza Worksop od północy (z kierunku Sheffield) ku południowemu zachodowi skręcając na wschód w stronę Lincoln. Droga ta jest na tym odcinku obwodnicą wokół Worksop. A57 wyprowadziła z miasta ruch TIR-ów i ciężarówek, dała również nowe możliwość szybszego dojazdu. Dzięki temu w Worksop mogły powstać nowe zakłady pracy. Należy do nich cały Manton Wood Business Park powstały na wschód od byłej kopalni Manton. To właśnie tutaj znajdują się dziś linie produkcyjne oraz magazyny takich firm jak Greencorn i Solway Foods Ltd. To firmy produkujące kanapki, w których dziś pracuje najwięcej miejscowych Polaków. W miejscu kopalni stoi dziś ogromne centrum dystrybucyjne brytyjskiej sieci B&Q, a obok niego widoczny z daleka charakterystyczny wiatrak. Na zakręcie przy drodze gdzie skręcało się z Retford Road w kierunku kopalni Manton, drodze, po które codziennie setki mężczyzn udawało się do pracy w kopalni, stoi dzisiaj salon samochodowy Vauxhall’a.

W 1988 przy Sandy Lane powstała fabryka produkująca opakowania szklane. Wholesale Society Glass Works produkowała przede wszystkim butelki do mleka. Firma została zamknięta w 2008 roku.

Od 1989 roku Bridge Street zamknięto dla ruchu i przemieniono ją w główny deptak miejski wykładając go kostką brukową i sadząc drzewa pośrodku ulicy.

Od 1990 zanotowano w mieście i w gminie rosnący problem z uzależnieniem od narkotyków, przede wszystkim od heroiny. W 2004 roku miejscowy parlamentarzysta John Mann wykazał, że uzależnionych może być ponad 1200 osób (ponad 1 procent całej populacji dystryktu Bassetlaw).

Od 1995 roku rozpoczęto rozbudowę dzielnicy Gateford. Powstały nowe domy i osiedla, które są dziś jednymi z najładniejszych i najdroższych domów w mieście.

W 1996 roku otwarto nowy cmentarz miejski przy skrzyżowaniu obwodnicy Worksop i ulicy Netherton Road pod lasem Sherwood. Miejsce to zostało nazwane Hannah Park Cemetery.

Liczba mieszkańców Worksop wzrastała od 1000 mieszkańców w 1636 roku, 3263 w roku 1801, 6197 w 1841, 10410 mieszkańców w 1871, 16112 w 1916, 23206 w 1925 roku. W roku 2000 populacja Worksop liczyła około 40 tysięcy mieszkańców.

Według spisu ludności z 2001 roku na terenie dystryktu Bassetlaw mieszkało 107713 osób (w 2008 roku - 112200) i było 44690 gospodarstw domowych. Gęstość zaludnienia 176 osób na kilometr kwadratowy. 97,5 procent ludności to biali, 1 procent to azjaci i 1,5 procent pozostałych grup etnicznych.

W 2004 roku Unia Europejska rozszerzyła się o kolejne dziesięć państw, w tym o Polskę. Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy. Powoli w Worksop i okolicach pojawiało się wielu obcokrajowców, którzy przyjeżdżali tutaj do pracy. W 2006 roku mieszkało w mieście już tylu Polaków, że Brytyjczycy zaczęli zauważać obecność swoich nowych sąsiadów. Nigdy wcześniej to nieduże miasto nie przeżyło pojawienia się w nim tak dużej kilkutysięcznej zagranicznej społeczności.

26 czerwca 2007 roku po ogromnych kilkudniowych ulewach, wylała rzeka Ryton zalewając centrum miasta. Woda nie nie była zbyt wysoka i osiągała średnio od pół do jednego metra wysokości. Pomimo wszystko wystarczyło to, aby zalać wiele sklepów i nisko położonych mieszkań. Woda podmyła tory kolejowe. Nie kursowały pociągi w kierunku Nottingham. Z wysoką zalewającą całe dzielnice wodą w tym czasie mieli problem mieszkańcy wielu brytyjskich miast (m.in. pobliskiego Sheffield).

W 2008 roku otwarto nowe skrzydło kompleksu sklepów Worksop Priory Shopping Centre, który jest głównym centrum zakupowym z największą ilością sklepów położone w północnej części Bridge Street. Paradoksalnie po jego otwarciu wielu właścicieli sklepów położonych przy Bridge Street bliżej rynku zaczęło skarżyć się na spadek dochodów. Cały ruch klientów przeniósł się do Priory Centre. W tym czasie wiele sklepików zbankrutowało i zostało zamkniętych. Sytuacja zmieniła się dopiero po przeniesieniu straganów rynku miejskiego na Bridge Street.

W 2010 roku na byłym parkingu przy Memorial Avanue otwarto budynek nowoczesnej biblioteki miejskiej, która zastąpiła starą, ciasną i wysłużoną bibliotekę z 1933 roku znajdującą się w pobliskim parku.

Od 2011 roku zmnieniono lokalizację rynku miejskiego w Worksop. Stragany przeniesiono z placu rynkowego przy ratuszu na deptak przy Bridge Street pomiędzy Potter Street a Newcastle Street.

W 2012 roku na starym placu rynku miejskiego wybudowano nowoczesne kino, które oddano do użytku w marcu. Przebudowano również cały plac.

*    *     *

Worksop wciąż się zmienia i rozbudowuje. Być może zmiany te nie są tak spektakularne jak w innych większych miastach Anglii, ale w planach jest kilka naprawdę ciekawych inwestycji, m.in. przebudowa centrum miasta wraz z parkiem i terenami położonymi na północ od kanału Chesterfield oraz budowa centrum przemysłowego na terenie byłej kopalni Steetley.
Dzisiejsze Worksop jest miastem o typowej angielskiej zabudowie domów z czerwonej cegły. Widoczne piętno na jego wyglądzie odcisnęły nieodległe czasy kopalni węgla kamiennego, gdy na potrzeby nowo przybywających do miasta górników konieczne było wybudowanie nowych osiedli mieszkaniowych. Dlatego wiele ulic tego miasta to typowe tanie niezbyt urodziwe domy dla robotników.
Żeby zrozumieć to miasto trzeba choć trochę poznać jego historię i historię całego regionu.
Worksop wciąż zdaje się być dla wielu ludzi małym miastem zagubionym gdzieś w środkowej Anglii, miastem, które trudno znaleść na mapie i które z niczym się nie kojarzy. Prawda jednak jest trochę inna. To miasto ma w sobie duży potencjał i wciąż się rozwija stając się ważnym punktem na mapie na styku Nottinghamshire i Yorkshire.