Pierwsze kopalnie i kluby sportowe

2012-07-13 17:14

W 1854 roku w pobliżu Worksop pojawił się przemysł, który na zawsze odmienił oblicze tego miasta i stał się przyczyną jego szybkiego rozwoju i rozbudowy. To właśnie w tym roku w Shireoaks - małej wiosce, w której znajdowały się jedynie 24 chaty, na zlecenie księcia Newcastle wykopano pierwszą próbną kopalnię węgla kamiennego. W 1859 roku dokopano się do złóż tego kruszcu i rozpoczęto wydobycie. Początkowo kopalnia zatrudniała jedynie 60 mężczyzn, ale już w 1871 roku liczba ta wzrosła do 600.

Nowi pracownicy potrzebowali nowych domów. Osiedle, które zamieszkali powstało wzdłuż ulicy Sandy Lane, Crown Street, Creswell Street, Prospect Place i Smethurst’s Row. Dzielnica ta znana była wtedy, jako Bulding Grounds. Na południe od Potter Street na terenie ulic Abbey Street, Newgate Street i Cuthbert Street od 1830 do 1860 roku powstawały nowe tańsze domy dla mniej zamożnych mieszkańców. Ta część miasta nosiła nazwę Marecroft. Wiele rodzin mieszkało w domach, które posiadały jedynie jeden pokój - bez łazienek i ubikacji. Na epidemię cholery na Marecroft zmarło wtedy 17 osób. Były to czasy, gdy w przeciętnej rodzinie w Worksop umierało jedno dziecko na pięcioro. Według parafialnych ksiąg pogrzebowych przeciętny wiek, w którym umierali tutaj ludzie w 1841 roku to to 35 lat i 10 miesięcy, w 1847 roku – 33 lata i 2 miesiące a w 1849 roku – 29 lat i 4 miesiące. Przyczynami tak dużej śmiertelności były wówczas przede wszystkim brak dostępu do bieżącej wody i kanalizacji, brak higieny osobistej, brud na ulicach miasta oraz słabe odżywianie się.

W 1861 roku w mieście powstał klub piłkarski Worksop Town, choć pierwsze źródła pisane na jego temat pochodzą z 1873 roku. Jeśliby jednak, jak uznają działacze Worksop Tigers przyjąć, że klub powstał w 1861 roku byłby on czwartym w kolejności najstarszym na świecie klubem piłkarskim. Zespół grał początkowo na boisku przy Road Netherton na terenie zajmowanym obecnie przez Holy Family School i boiska Outwood Academy Portland. W 1886 roku prezydentem klubu został William Allen właściciel browaru Worksop and Retford Brewery Company, który prowadził klub przez wiele lat. Dzięki niemu udało się wydzierżawić w 1891 roku nowy teren pod boisko pomiędzy ulicami Hardy Street, Allen Street, King Street i rzeką Ryton. Teren ten znany był jako Meadow Bridge. Mecze piłki nożnej były rozgrywane po wschodniej części tego boiska a część zachodnia była zarezerwowana dla krykieta.
Jak dotąd największymi osiągnięciami klubu jest udział w trzeciej rundzie pucharu Anglii (FA Cup) w 1908 roku, gdy klub przegrał 9 – 1 z Chelsea Londyn. Mecz oglądało w Londynie 70.184 kibiców i była to największa publiczność, przed jaką rozgrywała swój mecz drużyna Worksop Tigers w całej swojej dotychczasowej historii. W 1920 roku Worksop Town w ramach tych rozgrywek zremisował 0 – 0 z Tottenhamem Londyn. Niestety w rewanżu przegrał 9 – 0. Był to rok, w którym Worksop Town popadł w ogromne długi finasowe, które uniemożliwiły mu dalszy rozwojem. Przez długie lata klub walczył o przetrwanie. Dziś gra jedynie w okręgowej lidze angielskiej piłki nożnej.

W 1870 roku w Worksop znajdowało się sześć szkół podstawowych. Wszystkie prowadzone były przez Kościół anglikański. Były to: Abbey National for Girls, Abbey National for Boys, Rectory Infants In Cheapside, Abbey Infants w pobliżu Castle Street. W 1840 otwarto szkołę katolicką w budynku przy kościele przy Park Street. W 1874 roku otwarto St. John’s School, a w 1899 roku Newcastle Street School.

W 1875 roku na zachód o Worksop odkryto kolejne złoża węgla. Ziemie od księcia Newcastle kupiła kopalnia Shireoaks i rozpoczęto budowę kopalni, która od nazwy sąsiedniej wioski otrzymała nazwę Steetley. Wydobycie węgla rozpoczęto już rok później. Steetley była największą kopalnią w okolicach Worksop i najgłębszą w całym okręgu górniczym Yorkshire. Ze względu na to, że kopalnia była oddalona o cztery kilometry na zachód od Worksop konieczne było wybudowanie nowej dzielnicy mieszkalnej dla kilkuset pracowników Steetley. W taki sposób powstała znajdująca się dziś w granicach Worksop – Rhodesia.

16 kwietnia 1868 roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła św. Jana przy Gateford Road. Wcześniej jedyną anglikańską świątynią w mieście był poklasztorny kościół Priory. Pierwszym proboszczem nowego kościoła został George Dobree, który urodził się na wyspie Guernsey a uczył w Dublinie. Kościół został zaprojektowany przez architektów z firmy Clark and Son z Nottingham. Od 1832 roku przy Newgate Street stała kaplica kościoła metodystów. Inne protestanckie kaplice zbudowano przy Newcastle Street i John Street.