Miasto górników

2012-07-13 17:08

W 1945 roku najstarsza kopalnia w okolicy Worksop - kopalnia Shireoaks została kupiona przez United Steel Company w wyniku, czego została znacjonalizowana i znalazła się pod kontrolą National Coal Board.

25 lipca 1950 roku Worksop odwiedziła królowa Matka Elżbieta żona króla Jerzego VI i matka późniejszej królowej Elżbiety II.

26 września 1950 roku miała miejsce największa katastrofa górnicza w okolicach Worksop. Doszło do ogromnego pożaru w podziemiach kopalni w Creswell osiem kilometrów na południowy zachód od Worksop. O 3.43 nad ranem na dole w kopalni pracowało 232 górników, z czego 131 w południowo – zachodniej części kopalni gdzie pożar nie dotarł. 51 górników zdołało wydostać się z kopalni. Niestety w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło 80 górników. 27 ciał pozostało pod ziemią aż do 10 sierpnia 1951 roku, gdyż warunki panujące w kopalni nie pozwalały na ich wydobycie.

W 1950 roku kopalnia Steetley była największą kopalnią w okolicy dającą zatrudnienie 500 górnikom (ponad 40 procent całkowitej siły roboczej Worksop). Większość z nich mieszkało w specjalnie dla nich utworzonym osiedlu na zachodzie (Rhodesia). W swojej szczytowym okresie kopalnia wydobywała 33 tysiące ton węgla rocznie. Na terenie Steetley znajdował się także duży kamieniołom, który został zamknięty w 1960 roku.

W 1950 roku około 500 mieszkańców Worksop pracowało w fabryce drutu i kabli John Shaw Ltd. Firma została otwarta przy Sandy Lane w 1942 roku i działa do dziś.

W 1953 roku przy Raymoth Lane wybudowano dużą fabrykę odzieżową – The Bairnwear. Produkowano tutaj pończochy oraz ubrania dla dzieci. Od 1960 roku, gdy firma zmieniła nazwę na Courtauls zmieniono również linię produkcyjną. Od tego czasu produkowano tu nici syntetyczne. W 1980 firmę przejęła Meridian Knitwear a zamknięta została ostatecznie w 2000 roku.

W 1956 roku przy ulicy Sparklen Hill powstała Portland School - duże gimnazjum dla dzieci od 11 do 16 roku życia (Secondary School - Science College). W swoich najlepszych latach 400 do 500 absolwentów szkoły dostawało się na studia. Szkoła została mocno przebudowana w ostatnim dziesięcioleciu. Od 2007 roku mieści się bliżej dzielnicy Manton przy ulicy Netherton. W 2003 roku szkoła połączyła się z Hartland School znajdującą się obok. Obecnie w szkole uczy się ponad 1500 uczniów. Od 2011 roku szkoła nosi nazwę Outwood Academy Portland.

W 1957 roku przy Valley Road wybudowano w Worksop Bentinck Secondary Modern School, choć oficjalnie otwarto ją dopiero w 1960 roku. W 2007 roku obok starej szkoły wybudowano nowy nowoczesny budynek, który zastąpił stary. Od tego czasu szkoła dostała nową nazwę - Valley School College Technology. Obecnie w szkole uczy się ponad 1300 uczniów. Od 2011 roku szkoła nosi nazwę Outwood Academy Valley. Oprócz szkoły wybudowano tu również basen, fitness club, saunę, centrum konferencyjne i siłownie, z których mogą korzystać (odpłatnie) wszyscy mieszkańcy - ośrodek jest znany w mieście jako Worksop Lesuire Centre.

Warto zauważyć, że w Worksop znajdują się także dwie szkoły średnie. Pierwsza z nich to znajdująca się przy Carlton Road North Notts College - szkoła specjalizuje się w prowadzeniu przeróżnych kursów doskonalenia zawodowego (odpowiednik polskiego technikum zawodowego). Post 16 naprzeciw Valley School (w miejscu starej Bentinck School), to szkoła przede wszystkim przygotowująca uczniów do dalszej edukacji na studiach (odpowiednik polskiego ogólniaka).

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Worksop dość mocno się rozbudowywało nadrabiając lata wojny i trudny okres powojenny. Głównym kierunkiem ekspansji był południowy wschód, gdzie przybywało coraz więcej mieszkańców pracujących w znajdującej się tam kopalni na Mantonie. To właśnie wtedy ta nieduża wcześniej górnicza osada połączyła się całkowicie z Worksop tworząc jedno miasto. Chodniki kopalni na Manton schodziły wówczas na głębokość 660 metrów, aby osiągnąć ostatecznie głębokość 868 metrów.

1 kwietnia 1974 roku po uchwaleniu Local Government Act 1972 oficjalnie powstał dystrykt Bassetlaw (637,9 km kwadratowych), a Worksop z trzydziestoma sześcioma tysiącami mieszkańców stał się jego największym miastem i siedzibą jego władz. W związku z tym konieczne było znaczne rozbudowanie ratusza miejskiego. Kilka budynków przylegających do ratusza zostało wyburzonych i wybudowano tzw. Oueen’s Building, w którym od tego czasu pracują urzędnicy a na parterze mieszkańcy mogą załatwić swoje sprawy.

Pierwsze wybory do samorządu dystryktu Bassetlaw (Bassetlaw Council) odbyły się w 1973 roku i wygrała je Partia Pracy. Od 1976 do 1979 roku nikt nie posiadał większości, Partia Pracy ponownie przejęła kontrolę w Radzie w 1979 roku i sprawowała władzę do 2004 roku. Od 2004 do 2006 roku ponownie nikt nie miał większości, ale w 2006 roku większość zdobyli konserwatyści i posiadają ją do dziś.

Od 1981 roku narastał konflikt pomiędzy brytyjskim rządem a National Union of Mineworkers (Krajowy Związek Górników), który był najsilniejszym związkiem zawodowym w całej Wielkiej Brytanii. Premier Margaret Thatcher podjęła decyzję o likwidacji nierentownych kopalń na terenie północnej Anglii i Walii oraz drastycznej redukcji zatrudnienia. Związki ogłosiły strajk, który trwał kilka lat. Strajk nie odbywał się jedynie na kopalniach. Dochodziło do wielkich manifestacji ulicznych, które często przeradzały się w bójki z policją. 18 czerwca 1984 roku w Orgreave pod Rotheram – 18 kilometrów na zachód od Worksop - doszło do wielkiej manifestacji, która został brutalnie spacyfikowana przez policję. W bitwie pod Orgreave, jak zwykło nazywać się te wydarzenia, ponad 10 tysięcy policjantów (w tym policja konna) stanęło naprzeciw 10 tysięcy protestujących. Wielu górników zostało rannych i dotkliwie pobitych.

W latach 1984 – 1985 do strajku przyłączyli się pracownicy kopalni Manton wraz z całym zagłębiem węglowym South Yorkshire. W strajku nie uczestniczyli natomiast górnicy z większości kopalni z innych miast Nottinghamshire ani kopalnia w Shireoaks.

15 marca 1985 roku podczas starć z policją, która starała się rozgonić manifestację protestujących górników w Ollerton – szesnaście kilometrów na południe od Worksop - zginął 24 letni górnik David Jones uderzony w głowę rzuconą w jego kierunku cegłą. Nie udało się ustalić czy cegłę rzucił policjant czy inny górnik, choć górnicy od samego początku za śmierć Davida obwiniali policjantów.

Pomimo protestów rząd nie zrezygnował ze swoich planów i ostatecznie zlikwidował wszystkie nierentowne kopalnie. W pierwszej kolejności te, które, licząc na łagodniejsze potraktowanie, nie wzięły udziału w strajku. 11 marca 1983 roku zamknięto kopalnię Steetley, kopalnię Shireoaks w 1991 roku a kopalnię Manton w 1994 roku. Budynki kopalń zostały zrównane z ziemią a przemysł górniczy na tym terenie przeszedł do historii. Dla wielu byłych górników był to bardzo trudny okres. Podczas strajku popadli często w duże długi, bezrobocie na tych terenach zaczęło drastycznie rosnąć. Pomimo wszystko w swoich lokalnych społecznościach wszyscy uczestnicy strajku uważani byli za bohaterów, tych zaś którzy odmówili w nim udziału uznawano za zdrajców. Strajk mocno scementował społeczność mieszkańców na Mantonie, gdyż to właśnie tu mieszkała większość pracowników kopalni Manton. Była to jedyna kopalnia w Worksop i jedna z nielicznych w Nottinghamshire, która strajkowała.