Koniec wieku XIX

2012-07-13 17:12

W 1890 roku wybudowano na południu od Worksop pośród lasów prywatną szkołę z internatem znaną dziś jako Worksop College. St. Cuthbert’s Colleage – bo tak się wówczas nazywał został otwarty przez znanego anglikańskiego księdza i nauczyciela Nathaniela Woodarda. Jest to szkoła dla chłopców i dziewcząt w wieku od 13 do 18 lat. Grunt pod szkołę przekazał książe Portland. Szkoła rozbudowywała się na początku XX wieku. W 1906 roku otwarto kaplicę św. Cuthberta, a główny budynek został ukończony w 1906 roku. Szkoła jest podzielona na osiem domów. Wychowankami szkoły są m.in.: Jack Buckner złoty medalista mistrzostw Europy w biegu na 5 kilometrów ze Stuttgartu, John Austin – anglikański biskup Aston, Ivor Robert – Jones rzeźbiarz, który wykonał m.in. posąg Winstona Churchilla stojący w Londynie przed parlamentem, oraz wielu innych sportowców, polityków i sędziów.

W 1891 roku członkowie Sheffield District Golf Club po raz pierwszy rozegrali turniej golfa na nowych polach golfowych na północy pomiędzy Lindrick i Worksop. Klub golfowy w Worksop otwarto w 1893 roku. Pola golfowe, które otaczają dziś Worksop powstały w XX wieku.W 1897 roku powstał Worksop Tennis Club. Jego członkowie grali na boiskach do krykieta w Worksop. 

W 1894 roku zgodnie z Local Government Act 1894 podzielono istniejący od 1872 roku Worksop Rural Sanitary District (Powiat Wiejski Worksop) oddzielając od niego West Riding of Yorkshire, Kiveton Park Rural District i Clowne Rural District, który został włączony do Derbyshire. Powiat na terenie którego leżało Worksop został nazwany Blyth and Cuckney Rural District.

W 1894 roku przebudowano skrzyżowanie ulic przy Gatehouse. Wyburzono warsztat kowalski należący do Thomasa Greena znajdujący się na wschód od Gatehouse. Od tego czasu ulica Priorswell Road nie biegnie już przez Gatehouse w kierunku kościoła Priory, ale omija go od strony zachodniej. W 1896 roku przeniesiono kamienny krzyż, który wcześniej stał na środku skrzyżowania Cheapside i Abbey Street (w miejscu dawnego placu rynkowego) tuż przed bramę wejściową Gatehouse. Krzyż ten stoi w tym miejscu do dziś.

22 czerwca 1897 roku z okazji diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii otworzono w mieście pierwszy szpital. Znajdował się w niedużym budynku stojącym przy skrzyżowaniu Watson Road i Newcastle Avenue (dziś parking przy sklepie ASDA). Pracowało w nim pięciu lekarzy oraz pielęgniarki z Nurse’s Home znajdującego się przy Bridge Street. Ciężej chorych pacjentów transportowano stąd do szpitala w Sheffield.

W 1897 roku firma Worksop Gas Company postawiła w mieście 198 lamp gazowych, które oświecały ulice Worksop. Każda lampa mogła świecić dwa tysiące godzin w ciągu roku.

Rodzina królewska w tamtym czasie często odwiedzała posiadłości książęce należące do Dukeries. Najczęście przyjeżdżali koleją na dworzec w Worksop. 14 grudnia 1897 roku Worksop odwiedzili książę i księżna Walii. Księcia Edwarda (późniejszego króla Edwarda VII) oraz jego żonę Aleksandrę na dworcu w Worksop witał hrabia Portland w asyście miejscowych policjantów oraz żołnierzy z Sherwood Rangers Yeomanry Cavalry wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami Worksop. Z okazji tej wizyty plac Commond End przemianowano na Victoria Square (na cześć rządzącej wówczas w Wielkiej Brytanii królowej Wiktorii). To właśnie przy tym placu znajdowały się od 1882 roku biura browaru Worksop and Retford Brewery. Budynek stoi do dziś i znajduje się w nim największy nocny lokal The Yates (dawne Litten Tree). Naprzeciw niego stał duży dwupiętrowy okazały budynek znany jako „Kipper Row”. Mieścił się tutaj oddział gazety The Times. Od 1896 roku był siedzibą lokalnej gazety Worksop Guardian. Dziś w tym miejscu znajduje się parking przed sklepem Matalan.

W grudniu 1897 roku w Worksop mieszkało ponad 13 tysięcy ludzi. W tamtych czasach w środku miasta wciąż znajdował się duży, przestronny park a raczej duża niezabudowana przestrzeń, która oddzielała stare Worksop na południu od nowych domów położonych na północy. Przestrzeń ta nazywana była przez ówczesnych mieszkańców miasta The Buslings. Na wschód od skrzyżowania Bridge Street i Newcastle Street znajdował się od 1878 do 1903 roku plac rynkowy, przy którym sprzedawano bydło (Cattle Market).

Oprócz rynku miejskiego pod koniec XIX wieku w mieście było także dużo prywatnych sklepów. Największym z nich był należący do T.S. Brooksa sklep odzieżowy The Worksop Clothing House przy Bridge Street obok hotelu Unicorne. W 1890 roku pomiędzy Victoria Square i Market Place znajdowało się piętnaście sklepów spożywczych a dwadzieścia pięć zlokalizowane było w innych częściach miasta. Większość z nich były to małe rodzinne sklepiki. Przy Bridge Street znajdował się sklep spożywczy WJ Moore’a, który sprzedawał w nim piwo produkowane w jego browarze (Dragon Brewery) znajdującym się za sklepem. Kolejnym większym sklepem spożywczym był stojący przy skrzyżowaniu Bridge Street i Potter Street Hooson Bros, który oprócz artykułów spożywczych, miejscowego piwa sprzedawał również cygara.
W mieście znajdowały się również dwa lombardy: oba należały do braci Pattinson. Jeden stał przy Victoria Square a drugi przy skrzyżowaniu Bridge Street i Ryton Street. Oba były oblegane przez ubogich mieszkańców miasta, którzy często, choć w taki sposób próbowali zdobyć pieniądze na codzienne życie.
Przy Cheapside i Potter Street znajdowały się zakłady fryzjerskie, w których naprawiano także parasole.