kalendarium historyczne

Poniższe kalendarium jest skróconą wersją historii miasta Worksop. Kalandarium jedynie sygnalizuje pewne tematy - więcej informacji na każdy z nich znajduje się w dziale Historia Worksop. 

 

12.800 p.n.e. – jaskinie w okolicy dzisiejszego Creswell pod Worksop zamieszkują ludzie.

ok. 100 r.  – w czasach Cesarstwa Rzymskiego tereny Worksop są zamieszkałe, świadczą o tym wykopaliska z XIX wieku - na terenie pól w Gateford  wykopano monety z czasów cesarzy rzymskich  Nerona i Domicjana.

VI/VII w. – powstaje pierwsza nazwa osady nad rzeką Ryton – Weorchope (w języku Anglów – „Dolina Pracy”).

407 r. – z Brytanii wycofują się Rzymianie. Worksop zostaje włączone w granicę królestwa Mercji.

868 – 954 r. - Worksop w granicach państwa Danelaw utworzonego na części Brytanii podbitej przez Duńczyków (Wikingów).

1066 r. – Wilhelm Zdobywca pokonuje króla Anglosasów pod Hastings. Worksop wraz z całą Anglią przechodzi pod panowanie dynastii normandzkiej.


1070 r. – po upadku powstania Anglosasów przeciwko królowo Wilhelmowi  władzę w Worksop traci Saksończyk Elsi a nowym zarządcą całej okolicy zostaje rycerz nowego króla – Roger de Busli.

ok. 1080 r. – Roger de Busli buduje pierwszą drewnianą fortecę (zamek) w Worksop.

ok. 1100 r. – nowym władcą Worksop zostaje William de Lovetot zaufany rycerz króla Wilhelma Zdobywcy. W tym samym czasie William buduje kamienny zamek w miejsce drewnianego zamku Rogera de Busli.

1103 r. – William de Lovetot funduje w pobliżu Worksop klasztor augustianów. Powstaje Worksop Abbey.

1151 r. – na zamku w Worksop u Richarda de Lovetot, syna i następcy  Williama, gości król Anglii Stefan I. Zostaje podjęta decyzja o ufundowaniu opactwa w pobliskim Rufford.

1200 r. – po małżeństwie Maud de Lovetot z Gerardem de Furnival Worksop przechodzi w ręce rodziny Furnival.

1219 r. – Gerard de Furnival po powrocie z krucjaty z Jerozolimy funduje młyn pod klasztorem Priory.

XII/XIII w. – las Sherwood staje się siedzibą wielu kłusowników i rozbójników, to ci ludzie wyjęci spod prawa staną się początkiem największej legendy związanej z tymi terenami – legendy o Robin Hoodzie.

1296 r. – w wyniku starań Thomasa Furnivala I król Anglii Edward I ustanawia Worksop miastem targowym. Rozwija się rynek miejski a miasto bogaci się na handlu i kupiectwie.

1300 r. – W opactwie Priory powstaje Psałterz Tickhill. Jest to jeden z najstarszych angielskich manuskryptów zachowanych po dziś dzień. Obecnie znajduje się w muzeum w Nowym Jorku.

1348 r. – Worksop dziesiątkuje plaga czarnej śmierci (dżuma) – umiera jedna trzecia mieszkańców miasteczka.

1407 r. – kolejna dziedziczka Worksop Maud de Nevil wychodzi za mąż za Johna Talbota pierwszego hrabiego Shrewsbury – od tego czasu to hrabiowie Shrewsbury będą dziedzicami Worksop. W tym czasie rodzina dziedziców Worksop na stałe wyprowadza się z zamku Worksop, który podupada.

1460 r. – 16 grudnia w okolicach Worksop Priory w czasie wojny domowej znanej jako wojna Dwóch Róż dochodzi do potyczki, która zwana jest także bitwą po Worksop. Wojska księcia Yorku zostały zaatakowane przez wojska hrabiego Somerset. Bitwa nie zakończyła się rozstrzygnięciem, choć zginęło kilkudziesięciu żołnierzy.


1539 r. – 15 listopada na mocy dekretu króla Henryka VIII dochodzi do likwidacji klasztoru w Worksop. Zakonnicy odchodzą na przymusową emeryturę. Majątek klasztoru przechodzi na własność państwa. Większość zabudowań zostaje rozebrana pozostaje jedynie kościół Priory i Gatehouse.

1583 r. – na terenie Worksop Manor przetrzymywana jest Maria Stuart królowa Szkotów.

1586 r. – na południowy zachód od Worksop powstaje Worksop Manor (dwór Worksop) – siedziba rodu hrabiego Shrewsbury. Buduje go George Talbot VI hrabia Shrewsbury według projektu Roberta Smithsona.

1601 r. – proboszczem w kościele Priory zostaje Richard Bernard, który angażuje się w powstający w Nottinghamshire religijny ruch purytan.  

1603 r. – 5 kwietnia w Worksop Manor nocuje król Szkocji Jakub VI udający się na koronację do Londynu (późniejszy król Anglii Jakub I).

1606 r. – za sprawą małżeństwa Lady Alethea Talbot z Thomasem Howardem Worksop Manor przechodzi w ręce rodziny Howard.

1674 r. – w Worksop znajduje się 176 budynków mieszkalnych. Worksop staje się czwartym co do wielkości miastem w Nottinghamshire (748 mieszkańców).


ok. 1750 r. – rozbudowuje się ulica Potter Street, powstają nowe kamienne domy. Miasto wciąż ma jednak tylko dwie główne ulice: Bridge Street i Potter Street.

1750 r. – ostatecznie zaprzestano uprawy lukrecji na polach wokół Worksop. Wcześniej lukrecja (stosowana jako słodzik) przez wieki była rośliną, z której uprawy Worksop było znane w całej okolicy.

1759 r. – hrabia Newcastle Pelham-Clinton buduje swoją nową siedzibę na południe od Worksop w Clumber Park.

1761 r. – dochodzi do ogromnego pożaru w Worksop Manor, który prawie całkowicie rujnuje tę wspaniałą posiadłość.  Edward Howard IX hrabia Norfolk nakazuje wybudowanie nowego dworu, który zostaje ukończony w 1767 roku.

1777 r. – W Worksop powstaje kanał Chesterfield. Dzięki tej nowej drodze wodnej miasto rozwija się w stronę północy. W pobliżu kanału powstają nowe zakłady pracy i ulice.

1738 – 1780 r. – wybudowano nowe kamienne drogi łączące Worksop z najbliższymi miastami: Doncaster, Mansfield, Chesterfield, Sheffield.


początek XIX w. – w Worksop rozwija się nowa gałąź przemysłu: magazyny słodu - zboża używanego do produkcji whisky i piwa. Większość magazynów słodu wybudowano przy ulicy Eastgate w okolicy kanału Chesterfield, którym słód transportowano do Sheffield. W 1831 roku było w mieście 30 słodowni.

1839 r. – Henry Charles Howard XIII książę Norfolk sprzedaje posiadłość Worksop Manor księciu Newcastle z Clumber Parku. Duża część dworu zostaje rozebrana a co cenniejsze rzeczy przewiezione do Clumber House.

1840 r. – Benjamin Garside przy Priorswell Road otwiera duży tartak.

1840 r. – wybudowano kościół katolicki pw. Św. Marii przy Park Street.

1847 r. – z inicjatywy nowego proboszcza George’a Appletona rozpoczyna się renowacja kościoła Priory, która przywraca mu jego romański charakter.

1849 r. – otwarto dworzec kolejowy w Worksop i Station Hotel w jego pobliżu. Miasto rozbudowuje się wzdłuż Carlton Road wokół dworca.

1851 r. – wybudowano budynek Corn Exchange przy rynku miejskim, który stał się później miejskim ratuszem (1882).

1852 r. – w mieście wybrano pierwszą Local Board of Health (Lokalna Rada Zdrowia), która miała za zadanie przede wszystkim utrzymać czystość w mieście i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Rada była początkiem lokalnego samorządu.

1854 r. – we wsi Shireoaks pod Worksop powstaje pierwsza kopalnia węgla kamiennego. Już kilkanaście lat później będzie w niej pracować ponad 600 osób.

1861 r. – w mieście powstaje klub piłkarski Worksop Tigers. Według innych źródeł klub został oficjalnie założony w 1873 roku.

1868 r. – wybudowano anglikański kościół św. Jana przy skrzyżowaniu Gateford Road i Sandy Lane.

1875 r. – na zachód od Worksop w Steetley otwarto drugą kopalnię węgla kamiennego. Dla robotników pracujących w tej kopalni powstaje nowe osiedle – Rhodesia.

1876 r. – młyn przy Priory zostaje zamknięty w wyniku zanieczyszczenia zbiornika wodnego The Canch. Budynek młyna dziś już nie istnieje.

1878 r. – zakończono prace nad doprowadzeniem kanalizacji do wszystkich domów w Worksop. Od tego czasu mieszkańcy mają bieżącą wodę w łazienkach.

1881 r. – w Worksop powstaje duży browar – Worksop and Retford Brewery Company.

1881 r. – powstaje Barcebridge Pumping Station – stacja wodociągowa na Kilton, która pompowała wodę do mieszkań w Worksop.

1890 r. - na południe od miasta powstaje Worksop College (prywatna szkoła z internatem).

1891 r. – Worksop Manor kupuje Sir John Robinson – miejscowy biznesmen, który otwiera tu stadninę koni.

1897 r. - ulice miasta zostają oświetlone lampami gazowymi. W całym Worksop postawiono 198 takich lamp. 

1898 r. – na Mantonie otwarto kopalnię węgla kamiennego. Była to trzecia kopalnia w okolicach Worksop i najbliższa miastu. Od tego czasu Manton bardzo szybko się rozbudowywał ostatecznie łącząc się z Worksop w jedno miasto. Połowa mieszkańców miasta była zatrudniona w górnictwie.


1901 r. – otwarto nowy cmentarz przy Retford Road.

1902 r. – powstała sala dla chorych przy Kilton Hill na terenie dzisiejszego szpitala.

1906 r. – przy ulicy Eastgate powstają młyny i słodownie Albion Mill.

1912 r. – przy Watson Road powstaje pierwszy szpital miejski. Dziś w tym miejscu stoi sklep ASDA i Farmfoods.

1912 r. - pożar niszczy posiadłość księcia Newcastle w Clumber Parku. Pozostałości po rezydencji zostały ostatecznie rozebrane w 1938 roku.

1912 r. – wybudowano anglikański kościół św. Anny przy Newcastle Street.

1918 r. – na frontach zakończonej w tym roku I wojny światowej zginęło 462 mieszkańców Worksop.

1925 r. – odsłonięto pomnik ofiar I wojny światowej przy Memorial Avenue z nazwiskami wszystkich mieszkańców Worksop, którzy zginęli na froncie. W późniejszych latach umieszczono tu także nazwiska poległych w II wojnie światowej i wojnie koreańskiej.

1928 r. - król Jerzy V wraz z małżonką uroczyście otwiera całą Memorial Avenue.

1938 r. - otwarto budynek bibloteki miejskiej przy Memorial Avenue.

1943 r. – w Scofton pod Worksop powstaje lotnicza baza RAF (oddział bombowców) – zamknięta w 1960.

1945 r. – na frontach II wojny światowej zginęło 216 mieszkańców Worksop.

1950 r. – wizyta w Worksop królowej Matki Elżbiety żony króla Jerzego VI.

1956 r. – początki Portland Secondary School przy ulicy Sparklen Hill.

1957 r. – przy Valley Road powstaje Bentinck Secondary School.

1974 r. – powstaje dystrykt Bassetlaw.

1981 r. – początki strajków górników przeciwko polityce Margaret Thatcher.

1983 r. – zamknięto kopalnię Steetley.

1984 – 1985 r. – do strajku przyłącza się kopalnia Manton, nie strajkuje Shireoaks.

1984 r. – Bassetlaw Hospital oficjalnie rozpoczyna swoją działalność na Kiltonie.

1985 r. – powstaje obwodnica wokół Worksop (A57).

1989 r. – Bridge Street zostaje zamknięta dla ruch kołowego i staje się głównym deptakiem miejskim.

1991 r. – zlikwidowano kopalnię Shireoaks.

1994 r. – pomimo strajków i protestów kopalnia Manton zostaje zamknięta – w mieście rośnie bezrobocie.

1995 r. – rozpoczyna się budowa dzielnicy Gateford na północy Worksop.


2000 r. – Worksop liczy ponad 40 tysięcy mieszkańców.

2007 r. – powódź zalewa centrum miasta (Bridge Street, Watson Road, sklepy przy Priory Shopping Center).

2010 r. – otwarto nową bibliotekę przy ulicy Memorial Avenue.

2011 r. – stragany miejskie zostają przeniesione z rynku miejskiego na deptak wzdłuż Bridge Street.

2012 r. – otwarto nowe kino na placu rynkowym.